ROCZNE STYPENDIUM W USA

Global Outreach to katolicka fundacja pozwalająca uczniom i uczennicom liceów na roczną wymianę w Stanach Zjednoczonych. Organizacja ma siedzibę w stanie Wisconsin, gdzie swoją przygodę z programem rozpoczyna większość podopiecznych Global Outreach. Organizacja działa na terenie sześciu krajów europejskich: Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Węgier i Ukrainy.

Uczniowie i uczennice mają wyjątkową okazję do uczęszczania przez rok do amerykańskich liceów za darmo (stypendium od szkoły wynosi ok. $7000 – $12 000) oraz mieszkania w katolickich rodzinach tzw. host families, które pokrywają podstawowe koszty mieszkania, jedzenia oraz transportu do szkoły.
Koszty, które pokrywa uczestnik to m.in.: bilety, wiza, ubezpieczenie i kieszonkowe.
W trakcie wymiany wszyscy uczestnicy są w stałym kontakcie z organizatorami wymiany, którzy służą pomocą i wsparciem duchowym w każdym momencie.

Przebieg wymiany

Co roku, na przełomie października i listopada organizowana jest rekrutacja, która na podstawie której wybierane są najzdolniejsi i najlepiej przygotowani uczniowie i uczennice. Brane są pod uwagę nie tylko oceny, ale także opinie nauczycieli, dyrekcji szkoły, a także księdza proboszcza.
Następnie każdy uczestnik otrzymuje informację o rodzaju szkoły, do której będzie uczęszczał — wyselekcjonowane liceum katolickie na terenie Wisconsin i Nebraski — oraz rodzinie, z którą spędzi najbliższy rok. Stypendium rozpoczyna się każdego roku od sierpnia.

Rekrutacja na rok szkolny 2022/23 właśnie trwa.
Aplikacje można składać do 10.10.2022.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: https://globaloutreachprogram.com

W Nazarecie w najbliższy wtorek tj. 27.09.2022 o godz. 17.30 (sala 302, III piętro) organizujemy spotkanie informacyjne dla uczennic i rodziców zainteresowanych programem.
W spotkaniu weźmie udział Wiktoria — nasza uczennica, która właśnie we wrześniu wróciła do Nazaretu po rocznym pobycie w USA.

Niech zachętą do aplikacji do programu będzie kilka słów od Wiktorii:

„Ostatni rok szkolny ( 2021-22) spędziłam w Appleton, Wisconsin, mieszkając u starszej pani Mary Howard. Uczęszczałam do Xavier High School wraz z dwójką moich “globalowych” przyjaciół ze Słowacji i Węgier. Wspólnie mieliśmy okazję poznawać amerykański system nauczania, a w tym szeroki wachlarz przedmiotów szkolnych ( np. Mock Trial, Human Geogrpahy, Intro to Media and Communication i wiele innych), zajęć dodatkowych i innych atrakcji. Wszystko było kolorowe i bardzo atrakcyjne, dlatego czerpałam garściami nowych doświadczeń i możliwość. Czasami musiałam się zderzyć z inną specyfiką pracy, kulturą czy przyzwyczajeniami – nie było jednak czasu na nudę. Jednocześnie doceniłam jeszcze mocniej oferowane mi wcześniej w Polsce możliwości, a także wysoki poziom nauczania w Nazarecie. Na początku wymiany zakładałam, że jadę do Stanów głównie po to, aby podszkolić język — zdobyłam znacznie więcej. Dzięki wytrwałej pracy i nowym doświadczeniom stałam się przede wszystkim bardziej pewna siebie, lepiej radzę sobie trudnych/nowych sytuacjach, a także przełamałam wiele barier. Jest to wyjątkowa okazja do sprawdzenia się w zupełnie innym środowisku.