Węgry – wymiana młodzieży

W bieżącym roku szkolnym nasze liceum rozpoczęło program wymiany z pijarskim liceum męskim w Budapeszcie. Projekt ma na celu pogłębianie znajomości historii obu państw, jednak realizacji tego celu towarzyszy także wiele innych korzyści, które płyną ze współpracy, a których nie można doświadczyć przebywając w obcym kraju jako turysta.

Współpracę rozpoczęliśmy wrześniowym spotkaniem na Węgrzech, w którym wzięła udział s. Dyrektor, p. Stawicka, p. Kowalska oraz grupa 16 uczennic z pierwszych i drugich klas.

Nasz pobyt obfitował w bardzo ciekawe doświadczenia. Przede wszystkim poznawałyśmy tamtejszą szkołę, jej nauczycieli i uczniów. Chłopcy oprowadzili nas po budynku, który wydawał się nam labiryntem pełnym ciekawostek. Każda z grup przygotowała prezentacje na temat swoich wyobrażeń o odmiennej nacji. Po raz kolejny okazało się, że jesteśmy narodami bardzo sobie nawzajem życzliwymi. Przez cały czas byliśmy podzielenie na cztery mieszane grupy w których wykonywaliśmy różne zadania związane z poznawaniem historii – szczególnie historii węgierskiej ale pojawiały się też wątki polskie i wspólne.

Miałyśmy również radość z poznawania kultury węgierskiej poprzez taniec. Bardzo miło wspominamy wieczór z tańcami ludowymi prowadzonymi przez jednego z uczniów naszej szkoły partnerskiej. Aż trudno uwierzyć, że można się tak dobrze bawić przy… kobzie.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólną modlitwą w kaplicy szkolnej, którą było krótkie rozważanie Słowa Bożego i śpiew kanonu.

Jednak nie tylko w szkole mieliśmy zajęcia. Zorganizowano nam także kilka bardzo ciekawych wycieczek w przepiękne miejsca. Przede wszystkim w samym Budapeszcie – widziałyśmy słynny parlament, kilka ważnych kościołów, wspinałyśmy się na Wzgórze Gellerta, by podziwiać panoramę miasta nocą. Poznawałyśmy także tajemnice zamku w Wyszehradzie i bazyliki w Ostrzychomiu. Znalazł się czas również na szaloną przejażdżkę bobslejami.
Nasze spotkanie zakończyło się sympatycznym wieczorem w szkole, gdzie po wspólnej Eucharystii mieliśmy uroczystą kolację.

Podsumowując, był to bardzo owocny czas i żal nam było opuszczać Budapeszt. Chłopcom też było chyba trochę smutno, co było widać, gdy wszyscy machali nam na pożegnanie na lotnisku odwożąc nas tam pomimo bardzo wczesnej, porannej pory.

Teraz nasza kolej. Już w maju chłopcy przylecą do nas i będziemy się starać, aby jak najlepiej zaprezentować im nasz kraj i szkołę.

Wymiana młodzieży: JaponiaHiszpaniaCzechy Węgry
USA – roczne stypendium Global OutreachTurcja – obóz naukowy
Irlandia – obóz językowyWęgry – obozy wakacyjne