Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek w Warszawie

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Jesteśmy otwarci na świat,

a w edukacji kładziemy duży nacisk na naukę języków obcych oraz poznawanie kultur i obyczajów innych krajów. Dlatego od wielu lat prowadzimy wymiany między szkołami o podobnym, jak Nazaret profilu.
Wspólnie spędzony czas, rodzinna gościnność owocują relacjami zawartymi na wiele lat, a czasem na całe życie.

Węgry

 • Pierwsza międzyszkolna wymiana z pijarskim liceum męskim w Budapeszcie odbyła się w 2018 roku.
 • Głównym założeniem spotkań młodzieży jest pogłębianie znajomości historii i zwyczajów obu państw bliskich sobie kulturowo
 • Współpracę rozpoczęliśmy spotkaniem na Węgrzech, w którym wzięła udział s. Dyrektor, p. Stawicka, p. Kowalska oraz grupa 16 uczennic z pierwszych i drugich klas.
 • Nasz pobyt obfitował w bardzo ciekawe doświadczenia. Poznawałyśmy tamtejszą szkołę, jej nauczycieli i uczniów. Chłopcy oprowadzili nas po budynku, który wydawał się nam labiryntem pełnym ciekawostek.
 • Każda z grup przygotowała prezentację na temat swoich wyobrażeń o odmiennej nacji. Okazało się, że jesteśmy narodami bardzo sobie nawzajem życzliwymi. Byliśmy podzieleni na cztery mieszane grupy, w których wykonywaliśmy różne zadania związane z poznawaniem historii – węgierskiej, ale pojawiały się też wątki polskie i wspólne.
 • Miałyśmy również okazję poznać kulturę węgierską poprzez taniec. Bardzo miło wspominamy wieczór z tańcami ludowymi prowadzonymi przez jednego z uczniów naszej szkoły partnerskiej. Aż trudno uwierzyć, że można się tak dobrze bawić przy… kobzie.
 • Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólną modlitwą w kaplicy szkolnej, którą było krótkie rozważanie Słowa Bożego i śpiew kanonu.
 • Zorganizowano nam kilka bardzo ciekawych wycieczek – widziałyśmy słynny parlament, kilka ważnych kościołów, wspinałyśmy się na Wzgórze Gellerta, by podziwiać panoramę miasta nocą. Poznawałyśmy także tajemnice zamku w Wyszehradzie i bazyliki w Ostrzychomiu. Znalazł się czas również na szaloną przejażdżkę bobslejami.
 • Nasze spotkanie zakończyło się sympatycznym wieczorem w szkole, gdzie po wspólnej Eucharystii mieliśmy uroczystą kolację.

Japonia

 • Współpracę z japońską szkołą Harima High School rozpoczęliśmy już w 2011 r. Inicjatorem projektu była szkoła japońska, która w krajach europejskich poszukiwała liceum dla dziewcząt, w którym kultywuje się tradycje, wartości rodzinne i narodowe. Liceum Sióstr Nazaretanek zostało wybrane spośród wielu szkół.
 • W kwietniu 2012 r. grupa uczennic naszej szkoły pod opieką s. Ruth i s. Józefiny pojechała na pierwszą wymianę do Japonii. W październiku tego samego roku gościliśmy sześć uczennic wraz z opiekunami na rewizycie.
 • W czerwcu 2013 roku Nazaret miał zaszczyt gościć w murach szkolnych małżonkę Premiera Japonii, panią Akie Abe, która zaprosiła przedstawicielki Szkoły do swojej rezydencji w Tokio.
 • Październik 2013 roku przyniósł kolejną wizytę w szkole w Himeji. Wyjazd ten został połączony z wizytą w rezydencji pani Abe.

Hiszpania

 • W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy współpracę z hiszpańską szkołą Les Alzines, znajdującą się w przepięknej miejscowości Girona, niedaleko Barcelony. Ta katolicka szkoła liczy prawie 1000 uczniów (koedukacyjne przedszkole oraz żeńskie szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum).
 • Współpraca polega na wymianie młodzieży w wieku 13-15 lat. W czasie wizyty nasze uczennice miały okazję zwiedzić Barcelonę, Gironę oraz okolice, a także uczestniczyć w spotkaniach i zajęciach organizowanych na terenie szkoły partnerskiej.
 • Uczennice przyjeżdżające do Warszawy mają natomiast okazję zwiedzić nasze miasto, uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych oraz poznać zwyczaje i tradycje polskich rodzin.

NOWOŚCI 2022/2023

Japonia, Himeji

Trwają przygotowania do wymiany międzynarodowej z liceum japońskim w Himeji.

Termin wymiany:
26.05 – 6.06.2023 – przyjazd gości z Himeji International School
10.2023 – wyjazd do Himneji (Japonia)

Niemcy, Essen

Rozpoczęliśmy także przygotowania do wymiany z niemiecką szkołą w Essen: Carl-
Humann-Gymnasium. Na przełomie września i października planowany jest przyjazd grupy nauczycieli niemieckich, którzy wraz z naszą kadrą będą opracowywać program współpracy i wymiany młodzieży.