WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Jesteśmy otwarci na świat,

a w edukacji kładziemy duży nacisk na naukę języków obcych oraz poznawanie kultur i obyczajów innych krajów. Dlatego od wielu lat prowadzimy wymiany między szkołami o podobnym, jak Nazaret profilu.
Wspólnie spędzony czas, rodzinna gościnność owocują relacjami zawartymi na wiele lat, a czasem na całe życie.

Węgry

  • Pierwsza międzyszkolna wymiana z pijarskim liceum męskim w Budapeszcie odbyła się w 2018 roku.
  • Głównym założeniem spotkań młodzieży jest pogłębianie znajomości historii i zwyczajów obu państw bliskich sobie kulturowo.
  • Pobyt na Węgrzech obfituje w ciekawe doświadczenia i poznawanie tamtejszej kultury przez uczestniczenie w zajęciach tańca ludowego, zwiedzanie miasta w tym słynnego parlamentu, kilka ważnych kościołów, Wzgórze Gellerta, skąd można podziwiać  panoramę miasta np. nocą. Poznajemy również  tajemnice zamku w Wyszehradzie i bazyliki w Ostrzychomiu. 
  • To dobry czas by poszerzać swoje horyzonty.

Japonia

  • Współpracę z japońską szkołą Harima High School rozpoczęliśmy już w 2011 r. Inicjatorem projektu była szkoła japońska, która w krajach europejskich poszukiwała liceum dla dziewcząt, w którym kultywuje się tradycje, wartości rodzinne i narodowe. Liceum Sióstr Nazaretanek zostało wybrane spośród wielu szkół.
  • W kwietniu 2012 r. grupa uczennic naszej szkoły pod opieką s. Ruth i s. Józefiny pojechała na pierwszą wymianę do Japonii. W październiku tego samego roku gościliśmy sześć uczennic wraz z opiekunami na rewizycie.
  • W czerwcu 2013 roku Nazaret miał zaszczyt gościć w murach szkolnych małżonkę Premiera Japonii, panią Akie Abe, która zaprosiła przedstawicielki Szkoły do swojej rezydencji w Tokio.
  • Październik 2013 roku przyniósł kolejną wizytę w szkole w Himeji. Wyjazd ten został połączony z wizytą w rezydencji pani Abe.
 
 
 

Essen, Niemcy

W 2023 roku odbyła się pierwsza wymiana z publiczną, koedukacyjną szkołą Carl-Humann Gymnasium w Essen. Wymiana ma na celu poznanie kultury Niemiec oraz lepsze zrozumienie wspólnej historii obu państw. W czasie wizyt w Warszawie grupa niemiecka odwiedza m.in. muzeum POLIN, a polska kompleks Zollverein, który jest wpisany na listę UNESCO. Czas pomiędzy zwiedzaniem jest bogaty we wspólne aktywności, np. debaty czy aktywności fizyczne. W czasie wymiany uczniowie nocują u rodzin goszczących, przez co mają okazję na lepsze poznanie obyczajów danego państwa.

Nasze wyjazdy są wspierane finansowo przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: https://pnwm.org/